DESIGN EXTENT

Przedszkole projektu XYStudio docenione przez ArchDaily

SHARE
, / 1570 0

Do licznej listy nagród jakimi wyróżniony został projekt przedszkola Żółty Słonik (Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2015, NAGRODA ROKU SARP 2015, BRYŁA ROKU 2015), XYStudio może dodać nominację w konkursie Building of The Year wydawnictwa ArchDaily.

Żółty Słonik

Przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej skupia uwagę nie tylko ze względu na bryłę budynku. Rolę serca placówki pełni dziedziniec wewnętrzny, z dużą piaskownicą i drzewem, które daje cień w upalne dni. Od strony północnej domyka go zadaszona altana, pełniąca funkcje rekreacyjne.

Dziedziniec przedszkola połączono bezpośrednio z salami dydaktycznymi. Przeszklenia korytarzy i niskie zadaszenia stanowią obejście dziedzińca i łączą się bezpośrednio z salami dydaktycznymi. Sprawiają, że zaciera się granica między wnętrzem a otoczeniem, zarówno dla przebywających w środku budynku, jak bawiących się na patio, a sam budynek wydaje się być mniejszy niż w rzeczywistości.

Budynek został usytuowany względem stron świata, w sposób zapewniający wymaganą przepisami ilość światła, zachowując jednocześnie duży poziom zacienienia na dziedzińcu wewnętrznym. Obniżenie poziomu nadproży i wydłużenie otworów pozwoliło uniknąć konieczności przesłaniania górnych powierzchni okien roletami przed bezpośrednim przegrzaniem pomieszczeń zbyt mocnym snopem światła. W każdej sali zaprojektowano po 2 lub 3 świetliki dachowe. Tego typu doświetlenie zapewnia więcej światła, niż okna o standardowych wymiarach.

Również aranżacja dziedzińca została zaprojektowana z myślą o codziennych „wędrówkach” światła i cienia. Usytuowanie centrum zabaw pomiędzy skrzydłami budynku zapewnia komfort i bezpieczeństwo dzieciom przebywającym w piaskownicy oraz w podcieniach wokół dziedzińca. W ciągu dnia zacieniona jest zamiennie przynajmniej połowa dziedzińca, dzięki czemu ani przestrzeń zewnętrzna ani korytarze nie przegrzewają się. Korytarze pełnią funkcje szatni, są jasne, przeszklone i łączą się z dziedzińcem.

Życie przedszkola toczy się wokół drzewa rosnącego pośrodku wewnętrznego dziedzińca. Dziedziniec z altaną dopełniają bryłę budynku, pełnią funkcje widowni i sceny – letniego placu zabaw. Skrzydła budynku stanowią również barierę przed wiatrem, co powoduje wydłużenie czasu, który dzieci mogą bezpiecznie i komfortowo spędzać na świeżym powietrzu. W tak starannie zaprojektowanym miejscu łatwiej przyzwyczaić się do rozłąki z rodzicami a dzięki formie bryły i otoczenia- uwrażliwić dzieci na piękno otaczającego nas świata.

1_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 2XY_Studio_DESIGNEXTENT.COM 3XY_Studio_DESIGNEXTENT.COM 4XY_Studio_DESIGNEXTENT.COM 5XY_Studio_DESIGNEXTENT.COM 6_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 7_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 8_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 9_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 10_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 11_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 12_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 13_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 14_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 15_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 16_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 17_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 18_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 19_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 20_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 21_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 22_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM 31_XYStudio_DESIGNEXTENT.COM D:@XYFORTEzagosp-dor-1-NOC Model (1)

XYStudio

xystudio

Pracownia architektoniczna xystudio została założona w 2004 roku przez Filipa Domaszczyńskiego, Martę Nowosielską i Dorotę Sibińską. Wykonują projekty muzeów, ambasad, budynków wielorodzinnych, hoteli, szpitali, przychodni, domów opieki, basenów, sklepów, restauracji, barów; projekty domów i rezydencji oraz szeroko pojęte wnętrza.
Dodatkową specjalizacją XYStudio są projekty dla dzieci – przedszkola, żłobki wraz z wnętrzami.
W 2005 roku projektują przestrzenie dla dzieci m.in. Edukado, BamBam studio, które niedługo później zainspirowały ich do stworzenia kolekcji atestowanych mebli dla dzieci „locomoco” nagrodzonej na Międzynarodowych Targach Designu w Łodzi znakiem „must have!”.

Źródło:
www.xystudio.pl
www.architektura.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN