DESIGN EXTENT

Sebastian Pietkiewicz – Kultowe formy

SHARE
, / 1167 0

Wraz z modą na design z lat 60-tych, do łask wracają kryształy. Kryształowe szklanki, kieliszki, karafki czy wazony, zdobywane kiedyś spod lady i wyciągane z domowych kredensów tylko przy wielkich okazjach, stanowią nie lada wyzwanie dla projektantów. Bo zaprojektować naczynie ze szkła kryształowego jest dużo trudniej niż ze szkła sodowego.
W szkle kryształowym nie można uniknąć wad. Zakrywa się je zdobieniem. Dużo prościej jest zgubić defekty szkła kryształowego – pęcherze i drobinki kamienia – stosując bogatą dekorację. Dlatego też zachowanie minimalizmu w projektowaniu naczyń z kryształu wymaga pomysłowości i doświadczenia.

Wystawa Kultowe Formy

Mistrzem w projektowaniu nowoczesnych kryształowych naczyń jest Sebastian Pietkiewicz. Jego prace możemy oglądać na wystawie ‚Kultowe formy’ zorganizowanej w ramach projektu: Tak, kupuję polski design!, Wystawa, zorganizowana przez krakowską Galerię BB, będzie trwała do 17 września br.

1_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM 2_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM 3_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM 4_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM 5_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM 6_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM 7_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM 8_Galeria_BB_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM

Sebastian Pietkiewicz

9_Stanisław_Pietkiewicz_DESIGNEXTENT.COM

Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Ceramiki i Szkła oraz kierunku Przestrzeń Sceniczna na Wydziale Architektury i Wnętrz. Jego zawodowa przygoda ze szkłem kryształowym rozpoczęła się w 2003 roku i od tamtej pory Sebastian Pietkiewicz pracował już jako projektant w wielu hutach szkła na terenie Dolnego i Górnego Śląska. W swojej karierze niejednokrotnie miał okazję doskonalić swoje kompetencje pod okiem ikon polskiego designu w zakresie projektowania szkła kryształowego. Obecnie, jest cenionym projektantem w hucie szkła kryształowego „Julia” w Piechowicach.

Jest autorem projektów takich kolekcji Huty Julia jak: Kultowe formy, Łatki, Metropolis, Polski Stół. W 2016 roku, jego autorską kolekcję Metropolis oraz Zestaw nr 1 kolekcji Polski Stół, której jest współautorem, otrzymały wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie MUST HAVE selected by Design Łódź Festival 2016.

„W szkle fascynuje mnie proces tworzenia, moment zastygania plastycznej gorącej materii, „gaśnięcie ognistej kuli”, która przeobraża się w konkretny przedmiot  użyteczny i funkcjonalny. W projektach wyrobów ze szkła kryształowego podkreślam minimalizm formy i dekoracji. Na pierwszym planie stawiam na funkcję wyrobów.
Proces wytwarzania i technologia ogranicza możliwości projektowania – nie wszystkie pomysły mogę zrealizować. Muszę znaleźć właściwe odpowiedzi na wiele pytań, przede wszystkim: po co?, dla kogo?, za ile?
Moja cecha charakteru – niecierpliwość – sprawiła, że gorące szkło poczułem na własnej skórze! Nie wystarczało mi wykonywanie kolejnych rysunków na papierze i obserwowanie procesu produkcji. Chciałem sam formować i deformować… I tak właśnie nauczyłem się cierpliwości. Zrozumiałem, że w tworzeniu szkła na gorąco decyduje czas i … grawitacja! Czas, gdyż szkło szybko zastyga, a grawitacja, bo gorące szkło nie obracane na piszczeli, spływa jak miód z łyżeczki.
Szkło kojarzy mi się z otworem w piecu, który gapiom odbiera wzrok, a wybrańcom pozwala tworzyć. Swoje umiejętności zawdzięczam nauczycielom – Stefan Sadowski i Jan Drost, wybitni artyści szkła, zarazili mnie swoją pasją”.

Źródło:
hutajulia.com
galeriabb.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN