DESIGN EXTENT

Sopoteka wyróżniona w konkursie Foornifest

SHARE
, / 1165 0

Sopoteka od początku swojej działalności zaskarbiła sobie sympatię czytelników i turystów stając się kolejnym ważnym punktem na mapie kulturalnego Sopotu. Odwiedzających nie brakuje także latem. Wśród nich są nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale także turyści z Polski i zza granicy. Zwracają uwagę na niepowtarzalne wnętrze Sopoteki, które zapewniło jej także wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie architektonicznym Foornifest w kategorii Wnętrza Publiczne.

Konkurs Foornifest

W II etapie Konkursu Foornifest Sopoteka została wyróżniona w kategorii Wnętrza Publiczne. „Po kolejnej kategorii konkursowej utwierdzamy się w przekonaniu, że podjęliśmy dobrą decyzję w stworzeniu odrębnego konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszych realizacji wnętrz publicznych. Cieszymy się, że dzięki licznym zgłoszeniom mogliśmy poznać nowe, bardzo ciekawe przestrzenie usługowe. Nagrodzić możemy jednak tylko dwie. Tym razem nagroda główna trafia do Marty Kruczyk z pracowni InMAGINE za stworzenie wyjątkowego salonu fryzjerskiego Barberian Academy & Barber Shop w Warszawie. Jury nie miało też wątpliwości co do tego, że na wyróżnienie zasługuje Sopoteka – Galeria Kultury Multimedialnej autorstwa Jana Sikory z pracowni Sikora Wnętrza” – mówią organizatorzy konkursu gratulując zwycięzcom i wyróżnionym.

SOPOTEKA

Sopocka mediateka – „Sopoteka” prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Według zamysłu jej twórców stanowi połączenie nowoczesnej biblioteki („multimedialnej”) z centrum kultury, zawierające w sobie wszystko, co wiąże się z szeroko pojętą sztuką – muzykę, słowo, obraz. „Sopoteka z jednej strony gromadzi różnego rodzaju zbiory, z drugiej udostępnia nowoczesne narzędzia. Sopoteka jest miejscem służącą dyskusjom i aktywnemu propagowaniu wiedzy i kultury, nastawioną na to, by służyć ludziom”- wyjaśnia Roman Wojciechowski dyrektor biblioteki.

Miasto postanowiło powierzyć aranżację wnętrza Sopoteki Janowi Sikorze, architektowi, który ma doświadczenie w projektowaniu wnętrz tego typu obiektów (za mediatekę w Rumii został wielokrotnie już nagradzany) i z racji swojego zamieszkania czuje „tutejsze klimaty”.

Technologia i ludzie. Kultura i edukacja. Cyfryzacja i integracja. Nowoczesność, która nie przestrasza, a inspiruje – to fundamenty, na jakich opiera się wyróżnione w architektonicznym konkursie wnętrze. „Główną ideą projektową w Sopotece był nieskrępowany, szalenie naturalny i otwarty charakter Sopotu i przenikającej go natury. W samym sercu tego genius locci jest delikatność plaży, soczysta zieleń przyrody, oraz urocze i sentymentalne elementy takie jak kosze plażowe i np. leżaki. Wyobraziłem sobie więc idealną mediatekę jako czystą syntezę i transpozycję tych elementów na współczesne meble, elementy i materiały. Jako efekt końcowy myślę, że udało się uzyskać przestrzeń szalenie czystą, harmonijną, wyciszającą ale zarazem przyjazną i szalenie naturalną. Moim zdaniem miejsce o takim charakterze i nastroju, inspirowanym m.in. piękną sopocką plażą, może tętnić unikalnym życiem nie tylko w sezonie” – tłumaczy projektant Sopoteki dr Jan Sikora. I jak pokazują statystyki wypożyczeń – ma rację.
0_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 1.00_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 1.10_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 1.20_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 2_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 3_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 4_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 5_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 9_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 10_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 11_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 12_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 13_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 14_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 16_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 17_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM 18_Sopoteka_Sikorawnetrza_DESIGNEXTENT.COM

SIKORA WNĘTRZA

Sikora Wnętrza to gdańska pracownia projektowania wnętrz, która była wielokrotnie nagradzana w kraju za oryginalne i ciekawe projekty (m.in. Nagroda Architektoniczna Polityki, Bryła Roku, Najlepsze Wnętrze Trójmiasta 2014). Między innymi projektanci z Sikora Wnętrza stworzyli wielokrotnie nagradzaną Stację Kultura w Rumi.  Założycielem pracowni jest dr Jan żSikora – dyplomowany architekt wnętrz i wykładowca, autor pracy doktorskiej o architekturze polskiego wybrzeża, członek IIDA – International Interior Designer Association z siedzibą w Chicago.

Źródła:
miasto.sopot.pl
sikorawnetrza.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN