DESIGN EXTENT

Nowoczesna stodoła gotowa do zabawy

przyjazne Centrum dla dzieci i rodziny w Ludwigsburgu
SHARE
, / 1642 0
fot. Zooey Braun, VON M

fot. Zooey Braun, VON M

Za chwilkę mój bratanek pójdzie do przedszkola, postanowiłam poszukać przedszkola, które mogłoby go zachwycić, położone byłoby z dala od miasta i zapewniało przestrzeń do zabaw i przeróżnych szaleństw, jakie tylko małym szkrabom mogą przyjść do głowy. I znalazłam… projekt VON M, zrealizowany w Ludwigsburgu – nowoczesna stodoła.  
Architekt projektował w kontekście otoczenia. Potrzebna przestrzeń dla przedszkola i centrum rodziny została podzielona na pięć mniejszych segmentów, szanując zabudowę z okolicy. Przy budowie wykorzystano lokalne materiały takie jak cegły, czy drewno. Budynek przypomina w pewnym sensie stodołę, tylko w nowoczesnym wydaniu. Ciekawa bryła dachu charakteryzuje się różnorodnymi kątami i kierunkami. Kąty dachu również odwzorowują te, które są na lokalnych domach.

Pokoje do zabawy mają ogromne okna, które przybliżają naturę dzieciom, o każdej porze roku można podziwiać piękno krajobrazu, które nie jest przesłonięte żadnymi żaluzjami, czy zasłonkami.
Użyte materiały we wnętrzu, przyjemny kolor drewna, zaakcentowany w wielu miejscach wyraźnym kolorem zapewnia przyjazną i ciepłą atmosferę. Pomaga w tym wpadające przez duże okna i okna dachowe światło.

To doskonałą przestrzeń w skandynawskim stylu do zabaw i rozwoju. Bardzo często spotykamy się w przestrzeni publicznej przedszkola z infantylnością, chaosem i karykaturalną mieszanką postaci, z ograniczoną przestrzenią do zabawy. Tutaj architektura zapewnia przestrzeń do samorozwoju, która może być wypełniona prawdziwym, nie wirtualnym życiem, przestrzeń gotowa jest na przejęcie we władanie przez dzieci.

Zazdrościmy dzieciakom z Ludwigsburga i poszukujemy dobrych przykładów w polskich miastach i wioskach.

  • Architekt: Biuro architektoniczne VON M (Matthias Siegert, Myriam Yvonne Kunz, Dennis Alexander Mueller)
  • Realizacja: 2012 – 2015
  • Przestrzeń: 1750 m2
  • Koszt: 3,8 MLN EUR
  • Miejsce: Ludwigsburg, Niemcy
  • Fotografie:  Zooey Braun, kifam, kifaz

źródło: www.vonm.de

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN