DESIGN EXTENT

Street art – sztuka ulicy, Łódź

Talent przeniesiony na mury miasta przyciąga turystów i pasjonatów sztuki
SHARE
, / 2227 1

street_art_lodz (19)Już nie pamiętam od czego zaczęła się ta moja przygoda z sztuką uliczną, ale dzisiaj to jeden z czynników decydujących o wyborze miejsca na wakacje, czy krótki wypad za miasto. W Polsce i na świecie organizowane są festiwale przyciągające najlepszych artystów. Talent przeniesiony na liczne mury miasta przyciąga turystów i pasjonatów sztuki.

Moja kolekcja zawiera tysiące prac, dzisiaj kilka przykładów uwiecznionych podczas spaceru po Łodzi. Galeria Urban Forms to autorski projekt fundacji. Jest to stała ekspozycja sztuki ulicznej w publicznej przestrzeni Łodzi. Składa się z wielkoformatowych malowideł – murali – umieszczonych bezpośrednio na elewacjach budynków w centrum miasta. Tworzą one szlak artystyczny dostępny dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych.

Wycieczki szlakiem murali organizuje fundacja URBAN FORMS, na ich stronie dostępna jest też mapa, dzięki której traficie do większości dzieł w mieście.  Ja miałam przyjemność zwiedzenia tej wielkoformatowej galerii sztuki razem z Panem Michałem Bieżyńskim (dyrektorem artystycznym projektu Galeria Urban Forms w latach 2009-2014, obecnie kuratorem odpowiedzialnym za sztukę w przestrzeni miejskiej w Łodzi z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń). Historie powstawania murali, możliwość dołączenia do ekipy pomagającej w dokończeniu dzieła, poznanie artystów były bezcenne.

W muralach znakomite jest to, że są permanentne. Tworzą stałą galerię w przestrzeni miejskiej. Inne formy sztuki, takie jak chociażby instalacje również mogą być niezwykle interesujące, ale mi osobiście bardzo podoba się permanentność działań. Fakt, że coś zostanie w mieście, że dzięki tym projektom miasto zaczyna się zmieniać, poszczególne jego fragmenty nabierają nowej jakości. Łódź jako miasto od dawna było związane ze sztuką, takie postaci jak Strzemiński, Kobro czy grupa a.r. to tylko najbardziej jaskrawe przykłady. Moim zdaniem sztuka i kultura to najwłaściwszy kierunek promocyjny dla tego miasta. Tworzenie nowoczesnego muzeum, po którym można podróżować autobusem  i oglądać gigantyczne „płótna” najlepszych muralistów świata, wydaje mi się być idealnym pomysłem dla Łodzi. – mówi Michał Bieżyński.

Łódź to ośrodek, który dzięki intensywnemu rozwojowi przemysłu, głównie bawełnianego w bardzo krótkim czasie, zaledwie kilkudziesięciu lat XIX wieku zmienił się z niedużej osady rolnej w znaczną metropolię. W niemal nie zmienionym kształcie zachował się zabytkowy układ urbanistyczny. W drugiej połowie XIX wieku powstały w mieście duże zespoły fabryczno-mieszkalno-rezydencjonalne.

fot. Katarzyna Wielochowska

One Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN