DESIGN EXTENT

SVARTAN – indyjska inspiracja w IKEA

SHARE
, / 2381 0

SVARTAN to nazwa związana z kolorem, a właściwie jego brakiem. W języku szwedzkim oznacza bardzo głęboką czerń i jest jednym z kolorów, obok bieli i odcieni szarości,  dominujących w kolekcji SVARTAN. Odwołuje się ona do codziennego życia w Indiach. Do widoków i pejzaży, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.  Czerpie inspirację z ciekawych wzorów znajdujących się na zniszczonych ścianach czy zwisających nad ulicami zwojów kabli.

Kolekcja SVARTAN

SVARTAN – limitowana kolekcja, która w sklepach IKEA będzie dostępna od września –  jest wynikiem współpracy pomiędzy szwedzkim projektantem Martinem Bergströmem, a indyjskimi studentami z Narodowego Instytutu Technologii Mody w Nowym Delhi. Daleko jej od jasnych kolorów rodem z Bollywoodu, czy żywiołowych wybuchów barw tak charakterystycznych dla kultury Indii. To zupełnie inny obraz tego kraju: poetycki, abstrakcyjny, niekiedy mroczny, ze względu na użytą monochromatyczną tonację.

„Moim zamysłem, było stworzenie zupełnie innego obrazu Indii. Na zachodzie kojarzymy ten kraj z ferią barw, połyskujących akcesoriów, złotych dodatków” – twierdzi Martin Bergström.

Surowe, proste i przyziemne tekstury i wzory zostały wprowadzone na tkaniny, szklane i ceramiczne naczynia, drewniane i metalowe meble. Przyglądając się poszczególnym przedmiotom mamy wrażenie, że są wyjątkowe i niepowtarzalne, wykonane ręcznie w małym rzemieślniczym warsztacie. SVARTAN to spotkanie współczesnego zachodu z tradycją Indii. To kolekcja inspirowana poezją w codziennym życiu, której często nie zauważamy.

1_IKEA_SVARTAN_kollektion_DESIGNEXTENT.COM 2_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 3_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 4_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 5_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 6_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 7_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 8_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 9_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 10__IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 11_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM 12_IKEA_SVARTAN_kollektion__DESIGNEXTENT.COM

Meble

111_IKEA_SVARTAN_kollektion_DESIGNEXTENT.COM

Naczynia

112_IKEA_SVARTAN_kollektion_DESIGNEXTENT.COM

Tekstylia

113_IKEA_SVARTAN_kollektion_DESIGNEXTENT.COM 114_IKEA_SVARTAN_kollektion_DESIGNEXTENT.COM

 Plakaty

115_IKEA_SVARTAN_kollektion_DESIGNEXTENT.COM

Papeteria & Papiernicze

 

 

 

116_IKEA_SVARTAN_kollektion_DESIGNEXTENT.COM

IKEA_SVARTAN_kollektion_Martin_Bergstrom_DESIGNEXTENT.COMMartin Bergström

Martin Bergström jest szwedzkim projektantem mody, który jest znany ze swoich odważnych i awangardowych projektów. Jego kreacje charakteryzuje teatralny rozmach. Zamiast tradycyjnych sezonowych kolekcji koncentruje się na produkcji limitowanych bądź pojedynczych egzemplarzy fantazyjnych strojów.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN