DESIGN EXTENT

Tożsamość, Łódź Design Festiwal

10 jubileuszowa edycja
SHARE
, / 973 0

ldf16_Plakat_B110 jubileuszowa edycja Łódź Design Festiwal (ŁDF) odbędzie się w dniach 13-23 października, a jej hasłem przewodnim będzie TOŻSAMOŚĆ. Victor Panek w książce „Design dla realnego świata” pisał „projektowanie to najpotężniejsze znane dotąd narzędzie kształtowania przez człowieka własnych wytworów i środowiska, a co za tym idzie – samego siebie.”

Autorzy festiwalu, zainspirowani tą myślą, wspólnie z zaproszonymi projektantami i kuratorami, zastanawiać się będą, jak poprzez design manifestuje się tożsamość twórców i odbiorców. Poszukają odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość miejsc, w których żyjemy, a w bloku biznesowym podejmą dyskusję o tym, jakie cechy definiują dobrze zaprojektowane przedmioty.

Michał Piernikowski – dyrektor ŁDF, poleca: Jubileusz to okazja do podsumowań i układania planów na przyszłość. Właśnie o przyszłości, technologii, robotyzacji, nowych wyzwaniach stojących przed ludzkością oraz innowacyjnym wizualizacjom danych czy zobrazowaniu dzisiejszego społeczeństwa za pomocą grafiki opowiadają dwie, zaproszone specjalnie na festiwal, wystawy: „Everyda(y)ta” oraz „Random Darknet Shopper”, prezentowane w bloku „The Future is Now”.

Nad szeroko i różnie interpretowaną tożsamością zastanawiamy się również wspólnie z wybranymi grafikami i ilustratorami poprzez przegląd plakatów na wystawie „Eye-dentity – Poster Stories”.

Specjalna wystawa jubileuszowa pozwoli widzom zerknąć wstecz i prześledzić rozwój festiwalu od jego pierwszej edycji w 2007 roku. Jak co roku na festiwalu zobaczyć będzie można najlepsze polskie wdrożenia prezentowane na wystawie must have oraz innowacyjne projekty młodych twórców, prezentowane na wystawie make me! Dzięki specjalnej strefie, warsztatom oraz wystawie dzieci będą miały szansę zrozumieć dorosły świat wzornictwa. Ponadto, na festiwalu pojawią się dziesiątki prezentacji najlepszych polskich marek i wiele innych wydarzeń organizowanych w całym mieście.

Dziesiąta edycja festiwalu jest dla nas okazją do refleksji nad rolą, jaką przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią w naszym życiu; jak pisał Deyan Sudjic w Języku rzeczy „Nasze związki z tym, co posiadamy, nigdy nie są proste. To skomplikowana mieszanka przemyślności i niewinności. Przedmioty nie są w żadnym razie niewinne (…). I właśnie dlatego są zbyt interesujące, by o nich nie mówić.” – Michał Piernikowski – dyrektor ŁDF

Do listy, które koniecznie chcę zobaczyć dodaję wystawę Designs for discomfort – Lynne Brouwer. Wnętrza krematoriów, domów pogrzebowych, więzień, szpitali psychiatrycznych, klinik uzależnień, posterunków policji oraz sądów. Te pomieszczenia są urządzane w sposób, który uniemożliwia jakiekolwiek zakłócenia, nie pobudza kreatywności czy inicjatywy. Stanowią swego rodzaju emocjonalny próg, który po przekroczeniu wywołuje szereg emocji. Jak zaprojektować takie wnętrza? To pytanie zainspirowało Lynne Brouwer do podjęcia intrygującego badania ukrytych we wnętrzach światów. Efektem tego badania jest cykl 98 fotografii zatytułowany „Designs for Discomfort”.

A jako zagorzała fanka street artu nie mogę doczekać się projektu INSIDE OUT, który został stworzony przez artystę JR. W tym roku, podczas Łódź Design Festiwal, prezentowany będzie projekt WSZYSCY JESTEŚMY ROBOTNIKAMI, upamiętniający historie pracowników byłych zakładów przemysłowych w Łodzi.

Cały program festiwalu dostępny na stronie www.lodzdesign.com. Do zobaczenia w Łodzi.

źródło: www.lodzdesign.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN