DESIGN EXTENT

Traffic Design vol. 6, Gdynia

SHARE
, / 1012 0

traffic_2016_v8_final_do_druku_a2Ruszyła 6 edycja Festiwalu Traffic Design*. Tegoroczna edycja gdyńskiego festiwalu będzie się różnić od poprzednich, tym razem zamiast sztuki muralu skoncentrowany będzie na miejskim detalu, rzeźbie i metaloplastyce. Od 10 do 24 czerwca, podczas zaplanowanych spacerów, uczestnicy zagłębią się w miejsca gdzie architektura spotyka się z projektowaniem graficznym – tym razem w abstrakcyjnej formie bram i krat.

Warto zwrócić uwagę na oryginalne detale modernistycznych budynków z lat dwudziestych i trzydziestych.

Stowarzyszenie tworzy pole do działania dla malarzy, rzeźbiarzy i metaloplastyków – artystów potrafiących własną twórczość wpisać w charakter miasta. W ramach Traffic Design 2016 powstaną: bramy, system krat ściekowych, rzeźba, płaskorzeźby i murale (niestety tylko dwa nowe). To odpowiedź na dynamicznie rozwijające się miasto i potrzeby jego mieszkańców.

Wystawa „Wzory” Rafała Kołsuty, inaugurująca festiwal, prezentuje zbiór fotografii bram, krat i ogrodzeń będących dekoracją gdyńskich modernistycznych budowli i jest efektem obserwacji miasta w jego, często najmniej dostrzeganym, wycinku. Część prac pokazuje te elementy wraz z towarzyszącym im tłem: fragmentami zabudowy, śmietnikami, skrzynkami pocztowymi czy mieszkającym za ogrodzeniem psem, pozostałe to pozbawione tła, czyste formy metaloplastyczne. W tym miejscu spotykają się blisko dwie dziedziny sztuki – grafika i architektura. I to miejsce stanowi inspirację tegorocznego Festiwalu Traffic Design. Wystawa została zaprezentowana w byłym budynku Banku PKO przy ulicy Starowiejskiej 1.

Tegoroczni goście to w 100% polscy graficy i artyści: Paweł Ryżko, Patryk Hardziej i Patrycja Podkościelny, Edgar Bąk, Gregor Gonsior, Rafał Kołsut, Chazme 718, hi.goszi, Mozi i Typy.

Wydarzenia festiwalowe:

  • wystawa „Wzory” (10.06 godz. 19:00)
  • weekendowe spacery: w soboty szlakiem murali, w niedzielę – detalu architektonicznego. Wszystkie spacery są bezpłatne i startują o 12:00 spod restauracji Główna Osobowa,  ul. Abrahama 39 (dni: 11 i 12.06; 17 i 18.06; 25 i 26.06)
  • pokazy filmowe tytułów związanych z tematyką miejską, które będą odbywać się w nietypowych lokalizacjach (13-17.06)
  • warsztaty metaloplastyczne, które poprowadzi Gregor Gonsior jeden z tegorocznych artystów festiwalowych (17 i 18.06, tuBAZA)
  • debata: „detal architektoniczny a tożsamość miasta” (23.06 godz. 18:00, tuBAZA), udział wezmą m.in. Jacek Dominiczak (Politechnika Gdańska), Ewa Zielińska (Miasto 2), Jacek Wielebski (kurator festiwalu)
  • finisaż festiwalu (24.06)

*Traffic Design to stowarzyszenie, którego celem jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej. Do jego członków należą m.in. street artowcy, graficy, architekci, urbaniści i entuzjaści wszelkiej maści. Stowarzyszenie jest organizatorem Festiwalu Traffic Design, corocznego wydarzenia streetartowego oraz współtworzymy centrum sztuk alternatywnych tuBaza. Pierwsza edycja festiwalu Traffic Design odbyła się latem 2011 roku i zaowocowała powstaniem murali w dziesięciu lokalizacjach.

Festiwal jest współfinansowany przez Miasto Gdynia.

źródło: www.trafficdesign.prowly.com, www.noweidzieodmorza.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN