DESIGN EXTENT

Travellers by Marta Gibiete

SHARE
, / 1042 0
Travellers by Marta Gibiete

Krakowska Galeria BB zaprasza na wystawę łotewskiej artystki Marty Gibiete, która wykonuje swoje prace z małych kawałów szkła, precyzyjnie spinając je cieniutkimi drucikami. To „dzierganie” wymaga wielkiej cierpliwości i dokładności. Dlatego prace Marty Gibiete są nie do podrobienia. Trzeba je koniecznie zobaczyć na wystawie Travellers.

Travellers

Pamiętam z dzieciństwa to uczucie szczęścia, które towarzyszyło mi, gdy podczas gorącego letniego dnia leżałam na pełnej kwiatów łące i obserwowałam białe chmury, przypominające rybie płetwy przepływające po błękitnym niebie. Skąd przybyły, w jaki sposób się tu znalazły? Wyobrażałam sobie na przykład, że ta śmieszna chmura, która właśnie nade mną przepłynęła, pojawia się kilka godzin później nad miastem mojej przyjaciółki. Może chmura opowie jej, jak to dobrze spać na łące pełnej kwiatów?

Wiele lat później inna moja przyjaciółka, z Finlandii, powiedziała mi przed powrotem do domu: „Za każdym razem, kiedy będę wpatrywać się w księżyc w pełni, otrzymasz ode mnie pozdrowienia”. Na początku często otrzymywałam od niej pozdrowienia, teraz zdarza się to coraz rzadziej.

Z chmurami, światłem i gwiazdami możemy podróżować dookoła świata niezliczoną ilość razy. Ja przemierzam różne miejsca, te blisko i te daleko od mojego domu, ze swoimi myślami, marzeniami i pracami. Wszystkie moje szklane obiekty, podróżując, przewożą moje pozdrowienia dla ciebie.

Kształt, kolor i struktura to cechy materiału, które inspirują mnie do tworzenia. Szkło samo w sobie jest niezwykłym materiałem twórczym. Codziennie poznaję wiele jego twarzy – tak różnych i tak pięknych.
Lubię marzyć o podróżujących w przestrzeni. Lubię obserwować chmury na niebie. Lubię zbierać grzyby w lesie i słuchać ptasich chórów… Wszystkie moje marzenia, myśli i pomysły można odnaleźć w moich szklanych obiektach – moich wędrowcach.

marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_15 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_14 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_13 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_12 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_11 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_10 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_9 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_8 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_7 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_6 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_5 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_4 marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_2

Marta Gibiete

marta-gibiete_travellers_galeria_bb_designextent_25

Dyplom ze szkła artystycznego na Wydziale Sztuk Wizualnych (3D) Łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze, 2005. W latach 2002–2016 otrzymała liczne stypendia i granty na realizację projektów artystycznych.
Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Szkła w Ebeltoft, Dania; Pałacu Sztuki w Düsseldorfie; Muzeum Szkła Fundacji Ernstingów, Ernsting Stiftung, Coesfeld, Niemcy; Łotewskiej Ambasady w Berlinie, Niemcy; Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Rydze, Łotwa.
Lubi jeździć na rowerze i zbierać grzyby.

Co, gdzie, kiedy:

Wystawa: „Travellers”
Miejsce: Galeria BB
Adres: ul. Garbarska 24, Kraków
Data zakończenia: 22.01.2017

Źródło:
galeriabb.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN