DESIGN EXTENT

Uszczerbki i straty, Alternativa 2016

Wystawa główna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych
SHARE
, / 1055 0
fot. Katarzyna Wielochowska

fot. Katarzyna Wielochowska

Wystawa główna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych – Alternativa 2016 pt. Uszczerbki i Straty jest próbą opisu nieustającego doświadczania straty. Łączy osobiste doświadczenia człowieka z uwarunkowaniami ekonomicznymi, politycznymi i środowiskowymi.

Utrata integralności osobistej, godności, zdrowia, relacji, bezpieczeństwa, zasobów i dostępów, a wreszcie życia – to rzeczy, których utraty najbardziej się lękamy. Stanowią one najbardziej traumatyczne z doświadczeń dla ludzkiej jednostki, zbiorowości i społeczności. Ten lęk jest nie tylko przez nas przeżywany, ale i zagospodarowywany politycznie. Uszczerbki i Straty odsłania fragmenty i rysuje częściowy, czasami ujęty z odległej perspektywy obraz tej rzeczywistości i tego lęku. Wystawa otwiera się także na fikcyjne scenariusze i poetyki straty.

Wystawa wystartowała 24 czerwca o godz. 18.00 w Hali 90B na terenach postoczniowych w Gdańsku i potrwa do 15 września 2016 roku. Prace można podziwiać od godziny 11 do 18 codziennie oprócz poniedziałków. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zaraz po wejściu na wystawę Mariusz Waras w wirującej animacji pokazuje nam rozpad współczesnego miasta. Szczególnie ważny wydaje mi się projekt Przejęcie stoczni Antona Kasta – to analogowa mapa, która odnosi się do uszczerbku i straty będących wynikiem procesu prywatyzacji i niejasnych planów zabudowy terenów Stoczni. Mariusz Tarkawian stworzył mural, którego inspiracją  były wymarłe gatunki ptaków, artysta zachęca do zastanowienia się nad rolą i miejscem człowieka w ekosystemie naszej planety. Niezwykle ciekawa jest kolekcja rysunków pt. Listy z Bagdadu – Salam Atta Sabri.

Artyści: Anna Baumgart, Ursula Biemann, Karolina Breguła, Karolina Brzuzan, Ella de Burca, Gabriella Csoszo & Livia Paldi, Daniel Dressel, Dariusz Fodczuk, Ingela Johansson Zuzanna Janin, Sven Johne, Hiwa K, Anton Kats, Anna Królikiewicz, Honorata Martin, Hanna Nowicka, Ekta Mittal, Rozhgar Mahmoud Mustafa, Anneè Olofsson, Agnieszka Polska & Witold Orski, Salam Atta Sabri, IM Heung-soon, Katarina Šević and Tehnica Schweiz (Gergely László & Péter Rákosi), Dominika Skutnik, Mariusz Tarkawian, Milica Tomić, Mariusz Waras.

Tegoroczny projekt jest adresowany pamięci Konrada Pustoły (1976-2015) artysty, fotografa, współtwórcy kilku edycji Alternativa.

Realizacja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa jest elementem strategicznym projektu Muzeum Sztuki Współczesnej realizowanym na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku przez Fundację Alternativa. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

  • Kuratorki: Anna Nawrot, Livia Paldi, Aneta Szyłak
  • Dyrektorka Artystyczna: Aneta Szyłak
  • Producent główny: Maksymilian Bochenek

źródło: www.alternativa-gdansk.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN