DESIGN EXTENT

Wystawa Yayoi Kusama w Victoria Miro

SHARE
, / 1886 0

1604614_1387144251542163_1193387475_nWybierających się w czerwcu i lipcu do Londynu zachęcam do odwiedzenia nowej wystawy Yayoi Kusama w muzeum Victoria Miro. Ekapozycja prezentowana jest w salach wystawowych, ogrodzie oraz w przestrzeni nad wodą i przedstawia nowe obrazy, dyniowe rzeźby oraz lustrzane pokoje, przygotowane przez artystkę specjalnie na tę wystawę.

Yayoi Kusama to najbardziej znana japońska malarka, rzeźbiarka i perfomerka, autorka instalacji, filmów video, nowel. Uznanie i sławę zdobywała dwukrotnie: pierwszy raz w Nowym Jorku oraz w Europie w latach sześćdziesiątych XX wieku; drugi raz w latach dziewięćdziesiątych, jako dojżała kobieta święciła triumfalny powrót światową scenę artystyczną, potwierdzony wystawą w nowojorskim Museum of Modern Art (1998).

Sztuka Sztuka Yayoi Kusamy ma charakter autobiograficzny o głębokim podłożu psychologicznym. Od 1977 roku artystka mieszka w tokijskim szpitalu psychiatrycznym i otwarcie mówi o swoich problemach psychicznych. Jej znakiem rozpoznawczym są krzykliwe wzory i liczne powtórzenia.

Na wystawię w galerii Wharf Road  Kusama stworzyła instalacje: All the Eternal Love I Have for the Pumpkins, Chandelier of Grief and Where the Lights in My Heart Go ukazujące nieskończone przestrzenie odbijające się w sobie nawzajem dzięki systemowi luster.

Yayoi Kusama Chandelier of Grief, 2016

Chandelier of Grief, 2016

All the Eternal Love I Have for the Pumpkins, 2016

Yayoi Kusama All the Eternal Love I Have for the Pumpkins_2, 2016

All the Eternal Love I Have for the Pumpkins, 2016

Where the Lights in My Heart Go, 2016

Ekspozycję uzupełniają obrazy artystki, które przedstawiają tematy i obsesje charakterystyczne dla Yayoi Kusama. Seria My Eternal Soul przedstawia fragmenty twarzy, oczu czy też bliżej nieokreślone twory komórkowe, często w kombinacji kontrastowych, wyrazistych kolorów. MY HEART’S ABODE i MY ETERNAL LIFE to kompozycje znaków, linii, kropek , warstw i płaszczyzn przywodzące na myśl stare krajobrazy lub warstwy geologiczne.

Seria MY ETERNAL SOUL, którą Yayoi Kusama rozpoczęła w 2009 roku, a obecnie wynosi ponad sto prac,  jest wyrazem energii, spontaniczności dynamiki i ekspansywności artystki do pracy. Ale z drugiej strony Yayoi Kusama tworzy STILL GO ON LIVING, SHEDDING TEARS TO THE SEASON, DYING PEOPLE osnoszące się do tematyki śmierci, śmiertelności, przemijania. FACE OF YOUTH przedstawia profile I inne fragmenty twarzy jako cenne relikwie. Jednym najbardziej egzystencjalnych nowych dzieł artystki jest LIGHTS OF THE HEART przedstawiający w centrum obrazu pusty, biały kwadrat. To poczucie osamotnienia, pustki i dezorientacji przebija z nowych prac Kusama, która za chwilę rozpocznie dziewiątą dekadę swojego życia.

THE SEASON CAME WITH TEARS, 2015

SHEDDING TEARS TO THE SEASON, 2015

Yayoi Kusama MY HEART'S ABODE 2016

MY HEART’S ABODE 2016

Yayoi Kusama MY ETERNAL LIFE 2016

MY ETERNAL LIFE, 2016

FACE OF YOUTH, 2015

LIGHTS OF THE HEART, 2016

Na wystawie pojawia się też inny motyw charakterystyczny dla twórczości Yayoi Kusamy – dynia. Pojawia się ona w formie polerowanych rzeźb, jak również dyni poświęcona jest jedna z lustrzanych ekspozycji.

Pumpkin (L), 2016

Yayoi Kusama Installation View 2016

Installation View, 2016

Yayoi Kusama została uznana przez Magazyn TIME za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, przez prasę branżową uznana za jedną z najbardziej popularnych artystek, na podstawie ilości zorganizowanych wystaw i ilości osób je odwiedzających.

Wystawa najnowszej twórczości Yayoi Kusama w muzeum Victoria Miro w trwa do 30 lipca br.

Źródła:
www.yayoi-kusama.jp
www.victoria-miro.com
www. zacheta.art.pl/pl/wystawy/yayoi-kusama

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN