DESIGN EXTENT

Zielona Świętokrzyska – konsultacje z mieszkańcami rozpoczęte

projekt realizowany w ramach budżetu partycypacyjnego
SHARE
, / 10815 0

zielona_swietokrzyskaDonice i beton, które pojawiły się na Świętokrzyskiej nie zachwyciły mieszkańców. Argumenty, że nie można nasadzać drzew bo pod ziemią jest infrastruktura również nie przekonały niezadowolonych z tego w jaki sposób zagospodarowano przestrzeń miejską po zakończeniu budowy metra. W ramach budżetu partycypacyjnego* zgłoszono projekt Zielona Świętokrzyska.
Dzięki realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego na Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy przybędzie drzew i krzewów. Planowane jest nasadzenie 190 drzew. Szpalery drzew, eleganckie żywopłoty lub kępy krzewów i kwiatów – tak może zmienić się ulica Świętokrzyska. Konsultacje społeczne, jaka wersja projektu, jakie drzewa i zieleń będą nasadzane na tej reprezentacyjnej ulicy, potrwają do końca czerwca. Towarzyszyć im będzie szereg wydarzeń. Jednym z nich są warsztaty dotyczące sposobu wykorzystania donic dotychczas funkcjonujących w tym miejscu.

ul. Świętokrzyska

Konsultacje dotyczą także Placu Powstańców. Wybrany przez mieszkańców projekt zakłada utworzenie mozaikowej łąki kwietnej. Pierwszy wariant zakłada niskie krzewy, drugi zlokalizowanie drzew w dwóch szpalerach, a trzeci drzew w grupach. Konsultacje potrwają do 28 czerwca 2016 r. Autorem projektu jest Grzegorz Walkiewicz, ze Stowarzyszenia Warszawa Obywatelska. Wizualizacje są punktem wyjścia dla konsultacji, aby zapewnić wysoką jakość i profesjonalizm realizowanego projektu tak ważnej przestrzeni w centrum miasta. Ostateczny kształt projektu będzie wynikiem rozmów z mieszkańcami oraz uzgodnień z gestorami sieci podziemnych. Nowe nasadzenia pojawią się na ul. Świętokrzyskiej (od ul. Kopernika do ronda ONZ) oraz na pl. Powstańców Warszawy.

Plac Powstańców Warszawy

Konsultacje z mieszkańcami rozpoczęły się od happeningu, na ulicy pojawiły się dwa rowery towarowe, rowerzyści oprócz ulotek rozdawali „bomby nasienne”, które można w dowolnym miejscu posadzić i „rozbroić”. Jak mówi autor projektu to taka partyzantka miejska, zazieleniająca miasto, dająca mieszkańcom namiastkę tego co przyniesie realizacja projektu.

Kolejnym projektem już zgłoszonym przez Stowarzyszenie jest Zielona Targowa.  Popieramy inicjatywę i liczymy na to, że również w Trójmieście projekty realizowane w ramach budżetów obywatelskich będą służyły wszystkim mieszkańcom, będą przygotowywane przez ekspertów, którzy są gwarancją dla jakości tworzonej przestrzeni miejskiej, podnosząc atrakcyjność poszczególnych części miasta i przede wszystkim zapewniają komfort dla mieszkańców.

*Budżet partycypacyjny to proces, w trakcie którego mieszkańcy decydują o wydatkowaniu części budżetu dzielnicy: zgłaszając projekty, dyskutując nad nimi, a potem oddając na nie swój głos. Projekty, które uzyskają największe poparcie mieszkańców, wpisywane są do budżetu m.st. Warszawy i realizowane w najbliższym roku budżetowym. Projekty zgłaszane do budżetu partycypacyjnego muszą umożliwiać korzystanie z efektu realizacji wszystkim mieszkańcom.

źródło:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN