DESIGN EXTENT

Znamy 7 Nowych Cudów Polski!

Te miejsca trzeba zobaczyć
SHARE
, / 983 0

Czytelnicy National Geographic Traveler wybrali 7 Nowych Cudów Polski.  Redakcja Travelera przez rok podróżowała po Polsce w poszukiwaniu tajemniczych i ciekawych zakątków, tych nowo powstałych oraz takich, w które tchnięto nowe życie. W efekcie nominowała do tytułu „Nowego cudu Polski” aż 32 miejsca. W internetowym głosowaniu można wybierać spośród pomników przyrody, obiektów architektury, czy instytucji kultury. Głosowanie odbywało się online i trwało do 31 sierpnia br.

Przedstawiamy finałową siódemkę Nowych Cudów Polski:

1. Planetarium EC1 (Łódzkie / Łódź)

110 wygodnych foteli, kopuła o średnicy 18 m i ekran sferyczny połączony z systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K czynią z łódzkiego obiektu jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Ciekawy jest też sam budynek dawnej elektrowni z końca XIX wieku.

1 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler DESIGNEXTENT

2. Hydropolis (Dolnośląskie / Wrocław)

Na co dzień nie doceniamy, jak ważna jest w naszym życiu woda. Interaktywna wystawa Hydropolis może to zmienić. Schodzimy w morskie głębiny, poznajemy historię inżynierii wodnej i słuchamy fascynującą opowieść o początkach wody w kosmosie.

2 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler DESIGNEXTENT

3. Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła (Lubuskie / Kępsk, Chlastawa, Kosieczyn)

Drewniane kościoły na tym szlaku urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.3. Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła (Lubuskie / Kępsk, Chlastawa, Kosieczyn)
Drewniane kościoły na tym szlaku urzekają harmonią bryły, bogactwem wnętrz i unoszącym się wewnątrz zapachem bejcowanego drewna. Szlak ma 23 km i najlepiej przemierzać go rowerem, zatrzymując się po drodze.

3 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler DESIGNEXTENT

4. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki (Kujawsko-Pomorskie / Toruń)

Obok tego budynku trudno przejść obojętnie: zaprojektowana przez Hiszpana Fernanda Menisa połamana bryła gmachu w efektowny sposób łączy różne style. Jest tu nieco autorskich odniesień do typowego dla Torunia ceglanego gotyku, ale też sporo inspiracji naturą. W niesamowitych wnętrzach kryją się dwie sale koncertowe, scena plenerowa i zaplecze konferencyjne.

4 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler DESIGNEXTENT

5. Mural, Opowieść śródecka (Wielkopolskie / Poznań)

Efektowny mural w technice 3D opowiada historię dzielnicy Śródka. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota czy sklepik rzeźnika.

5 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler DESIGNEXTENT

6. Roztoczańskie szumy (Lubelskie / Roztocze)

Niewielkie, ale hałaśliwe mikrowodospady. Ich historia sięga trzeciorzędu, kiedy to zmiany tektoniczne spowodowały powstanie skalnych uskoków. Wędrówka wzdłuż rzek Tanew czy Jeleń pozwala nie tylko się wyciszyć, ale też zagłębić się w dziewicze lasy.

6 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler DESIGNEXTENT

7. Geopark Łuk Mużakowa (Lubuskie / Łęknica)

Dawne wyrobiska kopalin zalano wodą, dzięki czemu zamieniły się w mieniące się barwami akweny. Podróżując pięciokilometrowym szlakiem pieszym i rowerowym Dawna Kopalnia Babina, bez trudu zauważymy, jak przyroda odzyskuje zmienione przez człowieka środowisko.

7 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler DESIGNEXTENT

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

PASSWORD RESET

LOG IN